SS | destek@abanozmedya.com | Trabzon loading
Mynet- 07.03.2013
Mynet- 07.03.2013

Gümüşhane İşgem Son Aşamaya Geldi

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından hazırlanan 6 milyon euroluk ‘Gümüşhane İş Geliştirme Merkezi’ projesinde...

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından hazırlanan 6 milyon euroluk ‘Gümüşhane İş Geliştirme Merkezi’ projesinde büyük aşama kaydedildi.

Gümüşhane Valisi ve DOKA Yönetim Kurulu Dönem Başkanı Dr. Yusuf Mayda, Belediye Başkanı Mustafa Canlı, DOKA Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, İl Genel Meclisi Başkanı Sebahattin Çobanoğlu, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan, Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Akçay, Esnaf Odaları Birliği ve DOKA yetkilileri ile gelinen son nokta hakkında toplantı yaptı.

Toplantının basına açık bölümünde il merkezine 15 kilometre uzaklıkta bulunan Harmancık köyündeki 24 dekar arazi üzerine kurulacak İş Geliştirme Merkezi için arsa tahsisinin Başbakanlık tarafından onaylandığını belirten Vali Mayda, an itibarı ile Maliye Bakanlığından onayın gelmesinin beklendiğini söyledi.

Toplam tutarı 6 milyon Euro olarak öngörülen projenin Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) tarafından yürütülen ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ‘Program Otoritesi’ sıfatıyla yürüttüğü Bölgesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı (BROP) 4.paketine sunulmak üzere DOKA tarafından hazırlandığını ve başarılı bulunan 22 projenin yer aldığı kısa listeye kalmaya hak kazandığını hatırlatan Vali Mayda, projenin 2013-2016 yılları arasında uygulanacağını belirtti.

Son yapılan çalışmalar çerçevesinde proje kapsamında 6 bin 900 metrekare kapalı alana sahip, içerisinde 15 adet 100 metrekarelik, 5 adet 200 metrekarelik işyerlerinin bulunduğunu, ayrıca firmaların cüzi ücretler karşılığında faydalanabileceği ortak üretim alanının yer aldığını dile getiren Vali Mayda, ortak üretim alanında Gümüşhane’de üretimi yapılan çeşitli gıda ürünlerine yönelik makine ve ekipman bulunacağını, ayrıca merkezde kurulacak dersliklerde girişimcilere düzenli eğitimler verileceğini kaydetti.

Proje ile girişimcilerin minimum giderle işletme sahibi olabileceklerini ve sürekli eğitime tabi tutulacaklarını kaydeden Vali Mayda, ilk yıllarını daha az masrafla atlatan girişimcinin daha sonra kendi işini taşıyacağını böylelikle bir sirkülasyon olacağını söyledi.

Karton ambalaj makineleri ile 6,5 milyon euroyu bulan projenin imza seviyesine geldiğini, biran önce imzaların atılarak projenin başlatılması için girişimlerin tüm kanatlardan sürdüğünü dile getiren Vali Mayda, ayrıca İŞGEM dahilinde kurulması planlanan organik ürün laboratuvarının da Türkiye’de ki üçüncü laboratuvar olacağını belirtti. Vali Mayda, bu laboratuvardan Türkiye’de yalnızca İzmir Ege Üniversitesinde ve Gebze TÜBİTAK tesislerinde olduğunu belirterek, organik ürünleri ile Türkiye ve Avrupa’da adından söz ettiren Gümüşhane’nin bu laboratuvar sayesinde ülkeye hizmet etme noktasında çok etkin olacağını sözlerine ekledi.