SS | destek@abanozmedya.com | Trabzon loading
Olay Gazetesi-19.07.2017
Olay Gazetesi-19.07.2017

İŞGEM’İN TANITIM SEMİNERİ YAPILDI

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen rekabetçi sektörler programı kapsamında gerçekleştirilen Gümüşhane Geleneksel ve Organik Ürünler İş Geliştirme Merkezi (İŞ

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen rekabetçi sektörler programı kapsamında gerçekleştirilen Gümüşhane Geleneksel ve Organik Ürünler İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) projesinin tanıtım semineri gerçekleştirildi.

Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu konferans salonunda ilki gerçekleştirilen seminere Vali Okay Memiş, Belediye Başkanı Ercan Çimen, Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Akçay, İŞGEM temsilcileri ve ilgili kurum müdürleri katıldı.

Yaklaşık 8 milyon Avro bütçeye sahip Gümüşhane İŞGEM projesi bölgesel girişimciliğin artırılmasında güçlendirilmesinde önemli bir rol oynuyor. Proje ile girişimcilere sağlanan destekler sayesinde geleneksel ürünlerin bölge ekonomisine yaptığı katkı artıyor ve ürün standardizasyonu sağlanıyor. Böylelikle, Gümüşhane’nin bölgesel rekabet edebilirlikte güçlenmesi ve istihdamın artması hedefleniyor.

“Sektörde iddialı bir iliz”

Vali Memiş programda yaptığı konuşmada, İŞGEM projesinin çok önemli olduğunu ve Gümüşhane’de ilk defa Avrupa Birliği projesi yürütüldüğünü belirterek, “Biz bu sektörde özellikle pestil köme ve organik ürünler konusunda iddialı bir iliz. Türkiye’nin en küçük ilerinden birisiyiz ama bu sektörde Türkiye’nin en iyisiyiz. 28 işletme yıllık 5 bin ton üretim kapasitesi ile Türkiye’nin en kaliteli pestil kömesini Gümüşhane üretiyor. İŞGEM projesi bu sektörde kuluçka merkezleri ile yeni açılacak olan işletmelerle ve özellikle bu ürünlerimizin dünya standartlarında paketlemesine vesile olmak marifetiyle çok önemli bir işlev görecek” dedi.

“İŞGEM’in inşaatının hızla devam ediyor”

İŞGEM’in inşaatının hızla devam ettiğine dikkat çeken Vali Memiş, “Şirketimizi kurduk, az bir detay kaldı. Profesyonel anlamda da yönetime en kısa zamanda başlayacağız. Bize yapacağı katma değeri çok fazla olacak. Biz bu sektörde pestil köme, kuşburnu ve diğer organik ürünler konusunda iddialı bir iliz. Buna yönelik kurumlarımızın çalışmaları var. Bu sene 50 bin adet ceviz fidanı diktik. Pestil kömenin en önemli girdisi olan pestil kömeyi biz burada üretiyoruz. Ancak pestil kömenin ana maddesi cevizi Şili’den, Arjantin’den alıyoruz. Burada üretilen ceviz yeterli değil. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Dolayısıyla bir proje ürettik. Çiftçilerimizi tespit ettik, bahçelerimizi tespit ettik. Toprak tahlillerimizi yaptık. Damla sularını tahlil ettik. Bilimsel girdilerle bütün çiftçileri temin ederek fidanları dağıttık. Ferno fernette denilen, mayıs aynıdan sonra çiçek açan, ilimizin yerli ceviz ırkına da çok uygun ince kabuklu bir ceviz fidanını tercih ettik. Neredeyse dikilen cevizlerin yüzde 99’u tuttu. Kasım ayında 20 bin civarında yine dikime devam edeceğiz. Seneye aynı şekilde devam edeceğiz. Dutla ilgili çalışmalarımız olacak. Kuşburnu ile ilgili çalışmalarımız olacak” şeklinde konuştu.

“Biz dersimize çalışıyoruz”

“Biz dersimize çalışıyoruz” ifadesini kullanan Vali Memiş, “Biz sektörde en önemli istihdam sağlayan işletmelerimiz için Gümüşhane’yi yeterli bir kent haline getirmeye gayret ediyoruz. Umarım üretilen ürünlerde insan sağlığına faydalı, insan sağlığını tehdit etmeyen, ürün kalitesi itibariyle Avrupa standartlarında ürünler üreterek bu sektörde çok daha iyiye gideceğiz. İnovatif ürünler de ortaya çıkacak. Projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.

Program Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın İŞGEM sunumu, KOSGEB’in Destek ve Teşvik sunumu, İŞGEM hizmetleri sunumu, İŞGEM girişimcilerinin seçilmesi ve başvuru süreci sunumu, anket çalışması sunumu ve konuk konuşmacıların sunumlarının ardından soru, cevap ile sona erdi.