SS | destek@abanozmedya.com | Trabzon loading
I. Yönetim Komitesi Toplantısı Basın Bülteni
I. Yönetim Komitesi Toplantısı Basın Bülteni

Basın Bülteni

24 Ocak 2017

Gümüşhane'yi yerel ürünleriyle kalkındıracak İŞGEM kuruluyor

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafında ortaklaşa finanse edilen, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında gerçekleştirilen Gümüşhane Geleneksel ve Organik Ürünler İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM)

birinci Yönetim Komitesi toplantısı Gümüşhane Vali Yardımcısı Sayın Murat Kahraman katılımı ile 24 Ocak 2017 tarihinde Gümüşhane Gümüş Otel’de gerçekleştirildi.

Yaklaşık 8 milyon Avro bütçeye sahip Gümüşhane İŞGEM projesi bölgesel girişimciliğin artırılmasında ve güçlendirilmesinde önemli bir rol oynuyor. Proje ile girişimcilere destek olunarak, geleneksel ürünlerin bölge ekonomisine yaptığı katkı artıyor ve ürün standardizasyonu sağlanıyor. Böylelikle, Gümüşhane’nin bölgesel rekabet edebilirlikte güçlenmesi ve istihdamın artması hedefleniyor.

Toplantının açılış konuşmaları sırasıyla Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Proje Geliştirme ve Uygulama Birimi Başkanı Mehmet Bozdoğan, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı sözleşme yöneticisi Umut Kerim Sağlam tarafından yapıldı.

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Proje Geliştirme ve Uygulama Birimi Başkanı Mehmet Bozdoğan hoş geldiniz konuşmasının ardından proje hakkında kısa bilgi vererek Gümüşhane İŞGEM’in bölge sanayisini büyük bir katkı sağlayacağını, yeni ve mevcut firmaların İŞGEM için yer almaları istediklerini ve yeni pazarlara açılmaları için bir fırsat olduğunu belirtti. Ayrıca, DOKA’nın projede öncü rol oynamasına rağmen projenin sürdürülebilirliği ve gelişmesi açısından Yönetim Komitesi üyelerinin projeyi sahiplenmesinin önemine değindi.

Açılış konuşmalarının ardından sunumlara geçildi. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’ndan Oğuzhan Şatır sunumunun ardından Gümüşhane İŞGEM Projesi Teknik Yardım Bileşeni Konsorsiyum Lideri Planet S.A’dan Petros Catsis sunumunda proje yönetimi ve uygulama stratejisi hakkında açıklama yaptı ve projenin başarısı için herkesin katılımın kritik önem taşıdığını belirtti.

Gümüşhane İŞGEM Projesi İnşaat Bileşeni Takım Lideri Francisco Guerreiro ise sunumunda Gümüşhane İŞGEM’in ana bina ve çeşitli tesislerinin inşası ve şu anda gelinen aşama ile ilgili bilgi verdi.

Konuk konuşmacı Van İŞGEM Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Gedik ve proje uzmanı Buğra Barlas’ın sunumlarından sonra toplantı soru - cevap bölümü ile son buldu.

Toplantıya, Gümüşhane Belediyesi, Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası, Gümüşhane İl Özel İdaresi, Gümüşhane Köylere Hizmet Götürme Birliği, Kelkit Belediyesi, Gümüşhane Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Gümüşhane Üniversitesi, İŞKUR, KOSGEB gibi farklı kuruluşlarının temsilcileri katılım sağladılar.

Geleneksel ve Organik Ürünler İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) Projesi Nedir?

Gümüşhane'nin kalkınması için büyük bir potansiyel barındıran geleneksel ürünlerin imalatına geçilmesi ve yeni ihracat pazarlarına odaklanarak yerel KOBİ'lerin rekabet güçlerinin artırılması amacıyla Gümüşhane Geleneksel ve Organik Ürünler İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) kuruluyor. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından Rekabetçi Sektörler Programına sunulan Gümüşhane Geleneksel ve Organik Ürünler İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) Projesi ile yöresel ürün üretiminde iş geliştirmek isteyenlere eşit girişim, iş ve gelir olanağı sağlanması hedefleniyor.

İşletmelerin Yüzde 25'i Kadınlara Ve Genç Girişimcilere Tahsis Edilecek

Kurulacak İŞGEM'de 20 girişimciye yer verilecek. İşletmeler şeffaf, adil ve rekabete dayalı bir süreç içinde seçilecek. İşletmelerin yüzde 25’i kadın ve genç girişimciler için tahsis edilecek. Girişimcilerin iş planları profesyonel danışmanlık hizmeti sunan uzmanlar tarafından yeniden tasarlanacak ve ihracat odaklı iş planları oluşturulacak. İŞGEM için bir iş planı ve işletim kılavuzu hazırlanacak ve İŞGEM'in kurumsal kapasitesi artırılacak.

Proje bünyesinde işletmelerin ortak kullanımına açık, köme ve pestil ürünleri için pilot üretim ve paketleme ünitesi ile eğitim salonu da oluşturulacak. Paketleme ünitesi ile ürünlerin daha sağlıklı saklanması ve raf ömürlerinin uzaması sağlanırken, bu imkana sahip olmayan girişimciler kendi markalarını oluşturarak iç ve dış piyasaya mallarını daha rahat pazarlayabilecek.

KOBİ’lerin rekabet güçleri eğitimler ve uzun dönemli danışmanlık hizmetleriyle de artırılacak. Güçlü ve tam donanımlı bir altyapı ile KOBİ'lere destek sağlayacak olan Gümüşhane Geleneksel ve Organik Ürünler İş Geliştirme Merkezi Projesinin, bölgesel girişimciliğin artırılması ve desteklenmesinde öncü rol oynaması bekleniyor.

Gümüşhane İŞGEM Projesi detaylı bilgi için:

Yalçın DORUK

Tel: (456) 213 24 26